Echinacea purpurová – Echinacea purpurea (L.) Moench, echinacea úzkolistá – E. angustifolia DC., echinacea bledá – Echinacea pallida Nutt. (Asteraceae)

Rôzne druhy echinaceí – Echinacea pochádzajú zo Severnej Ameriky a u nás sa často pestujú aj ako okrasné rastliny. Názov rodu pochádza z gréckeho slova echinos, ježko, keďže stredná časť súkvetia, úboru, je ostnatá. Severoamerickí Indiáni používali najmä echinaceu purpurovú (Echinacea purpurea (L.) Moench) ako prostriedok na hojenie rán, proti hadiemu jedu, pohlavným chorobám, nádche a pri tráviacich ťažkostiach. Až v roku 1852 sa však v liekopise USA objavila informácia, že koreň echinacey je použiteľný aj v humánnej medicíne, a to pri liečbe syfilisu. V Európe sa začali liečivé účinky echinaceí využívať až po roku 1930, z rodu Echinacea ako sa na našom kontinente ako prvý druh začala pestovať echinacea purpurová. Najviac vedeckých dôkazov o biologických účinkoch je preto k dispozícii práve o tomto druhu.

Echinacea purpurová (Echinacea purpurea (L.) Moench) je trvalá rastlina vysoká 70 až 150 cm. Má priamu, rozkonárenú stonku. Koreňovú sústavu tvorí hustá spleť červenohnedých až bielych koreňov. Listy sú oválne, na okraji zúbkované, na konci zahrotené, stopkaté. Súkvetia, úbory, sa skladajú z pomerne veľkých, mierne ovisnutých, purpurovo-ružových jazykovitých kvetov, ktoré sú 4 až 6 cm dlhé, a z hnedastých rúrkovitých kvetov.

Echinacea úzkolistá (E. angustifolia DC.) je podobná echinacei purpurovej, je však nižšieho vzrastu (70 až 90 cm). Koreňová systém tvorí jeden alebo viacero koreňov sivohnedej farby. Stonka je priama, zriedka rozkonárená. Ružové jazykovité kvety sú asi 3 cm dlhé.

Echinacea bledá (Echinacea pallida Nutt.) dosahuje výšku 60 až 100 cm. Jej koreň má kolovitý tvar. Listy sú úzko kopijovité a celistvookrajové, pomer dĺžky a šírky je asi 5 – 20 : 1. Jazykovité kvety sú ovisnuté, majú svetlopurpurovú farbu a rozmery (3) 4 až 8 × 0,3 až 0,4 cm. Peľ je biely. Kvitne od júla do septembra.

Predmetom zberu sú korene a kvitnúca vňať všetkých troch spomenutých druhov (Echinaceae angustifoliae radix, Echinaceae purpureae radix, Echinaceae pallidae radix, Echinaceae purpureae herba). Kvitnúca vňať sa zbiera v období plného kvitnutia a korene v októbri, v 2. resp. 3. pestovateľskom roku. Korene sa po zbere ihneď umyjú tečúcou vodou. Obe drogy sa sušia v tieni, alebo umelým teplom. Teplota sušenia nesmie presiahnuť 50 °C.

Biologické účinné obsahové látky sú u všetkých druhov takmer rovnaké. Doteraz sa izolovalo asi 40 obsahových látok. Z nich najdôležitejšie sú: polysacharidy (arabinogalaktány), deriváty kyseliny kávovej (echinakozid), alkylamidy, polyacetylénové zlúčeniny, zložky silíc, steroidy, enzýmy, minerálne látky. Všetky druhy obsahujú aj toxické pyrolizidínové alkaloidy, preto je potrebné použitie drogy alebo prípravkov z echinaceí konzultovať s lekárom. Jednotlivá terapeutická dávka echinaceového koreňa je 1,5 g vo forme záparu. Najčastejšie sa echinacea používa vo forme tinktúr a extraktov z koreňov a vňate. Tieto sú súčasťou mnohých, priemyselne vyrábaných fytofarmák. Sirup sa užíva nezávisle od jedla. Deťom od 3 do 10 rokov podávame 1 kávovú lyžičku 2-krát denne. Deťom od 10 do 14 rokov podávame 1 – 2 kávové lyžičky 2-krát denne. Neodporúča sa podávať počas tehotenstva a dojčenia, deťom do 1 roka, ľuďom s autoimunitnými ochoreniami. Je možná skrížená alergia s inými rastlinami z čeľade astrovité (Asteraceae).

Prípravky z echinacey stimulujú imunitný systém organizmu. Významné je ich použitie pri chrípke a nádche. Chrípku však neliečia, ale zvyšujú obranyschopnosť organizmu, preto je vhodné ich začať podávať už pri prvých príznakoch vírusovej infekcie horných dýchacích ciest, najlepšie v tzv. inkubačnej dobe choroby (alebo preventívne). Zvonku sa extrakty z echinacey používajú aj na povrchové, zle sa hojace, hnisavé rany, proti akné a plesňovým ochoreniam pokožky.

PharmDr. S. Czigle, PhD., Mgr. J.Tóth, PhD.