Rosička okrúhlolistá, rosnatka okrouhlolistá, Drosera rotundifolia L. Tussilen extractum fluidum, Droseraceae (rosičkovité, rosnatkovité) /  Synonymum: Drosera septentrionalis Stokes, Rorella rotundifolia All., Rossolis septentrionalis Scop. p. p.

Popis: Hmyzožravá (mäsožravá) rastlina. Trváca bylina s listami v prízemnej ružici rozloženými do plochy. Stopky listov dlhé 15 – 30 mm, čepeľ v priemere 5 – 8 mm, okrúhla, na líci s dlhostopkatými červenými digesčnými (tráviacimi) žliazkami. Stvol vychádzajúci zo stredu ružice dlhý 4 – 8 cm, zakončený súkvetím zo 4 – 6 bielych kvetov bez listeňov. Plodom je tobolka. Kvitne od júna do augusta.

Zámeny: Pri nepozornosti by mohlo dôjsť k zámene s ostatnými druhmi rosičiek, rastúcimi na našom území, napr. s kriticky ohrozeným druhom Drosera intermedia Hayne – vyskytuje sa len v ČR, na území SR nerastie. Má stvol vyrstajúci vedľa listovej ružice a čepeľ listov obráteno vajcovitú a 2 – 3-krát dlhšiu ako širšiu, alebo s druhým kriticky ohrozeným a vzácnym druhom Drosera anglica Huds. ktorý má čepeľ listu 4 – 10-krát dlhšiu ako širokú (30×70 mm). Spoločenská hodnota tejto rosičky je podľa vyhlášky MŽP SR č.579/2008 99,58 €.

Ohrozenie a ochrana: V SR aj ČR je druh zákonom chránený, v oboch republikách je kriticky ohrozený. Spoločenská hodnota podľa vyhlášky MŽP SR č.579/2008 je 26,55 . Všetky rosičky u nás patria medzi ustupujúce a kriticky ohrozené druhy. Sú ohrozené postupnou zmenou a deštrukciou biotopov, postupným prechodom rastlinného spoločenstva na iné, ťažbou rašeliny, na ktorej rastú a pod.  Ďalším nebezpečím sú zberatelia hmyzožravých rastlín.

Celkové rozšírenie:Ide o rastlinu rastúcu v severnejších oblastiach v Europe, Ázii, Severnej Amerike. Rosička okrúhlolistá sa vyskytuje na rašeliniskách, vrchovinách, slatinách, mokrých lúkach a na brehoch stojatých vôd. Obľubuje mokré, výživné i na živiny chudobné pôdy, zásadité i kyslé, rašelinové, humózne i piesočnaté, v nížinách i na pahorkatinách.

Rozšírenie a význam v SR a ČR : Na našich územiach sa nachádza roztrúsene, hojnejšie v hercynskej oblasti a v Beskydách, chýba v juhoslovenskej nížine, ale nachádza sa v okolí Kráľovského Chlmca. Na mnohých miestach je už vyhubená.

Rosička je známa ako liečivo od 13. storočia. Zbiera sa z nej vňať, t.j. kvitnúce stvoly s prízemnou ružicou listov v júni až auguste, prípadne septembri. Suší sa pri teplote nepresahujúcej 35 °C a poskytuje drogu Droserae herba (syn. Rorellae herba resp. Roris solis herba). Keďže je prísne chránená, pre farmaceutické účely sa pestuje, napr. v Poľsku alebo štátoch bývalého Sovietskeho zväzu. Naša bývalá norma povoľovala ako zdroj drogy Droserae herba len druh Drosera rotundifolia a iné druhy sa považovali za nedovolenú prímes, v iných krajinách môžu byť zdrojom drogy aj horeuvedené dve rosičky (Drosera intermedia a Drosera anglica).

Droga Droserae herba obsahuje okolo 0,5 % naftochinónových derivátov, najmä ramentaceón (7-metyljuglón) a plumbagín, ďalej antokyány, flavonoly kvercetín, myricetín a kempferol, proteolytické enzýmy a organické kyseliny.

V súčasnosti sa účinok drogy pripisuje obsahu naftochinónových derivátov,najmä plumbagínu, pri ktorom sa dokázal spazmolytický (kŕče uvoľnujúci), protizápalový a antimikrobiálny účinok. Denná dávka drogy na prípravu čaju je maximálne 3 g, dnes sa však pitie čaju neodporúča. Používajú sa alkoholové extrakty, najmä pri ochoreniach dýchacích ciest, pri bronchitíde a kŕčovom a dráždivom kašli. Pre obsah plumbagínu môze mať droga slabé alergizujúce pôsobenie. V homeopatii sa využíva čerstvá rastlina a používa sa pri ochoreniach dýchacích ciest a úpornom kašli.

RNDr. D. Tekeľová, CSc.