Lymfatický systém patrí pod okruh sleziny. Je natoľko dôležitý, že si zaslúži samostatný text. Spoločne s imunitným systémom je hlavným detoxikačným systémom, a preto je pre prevenciu proti chorobám dôležité, aby nebol zaťažený toxínmi. Lymfatický systém je prítomný vo všetkých častiach organizmu. Zjednodušene si ho môžeme predstaviť ako kanalizáciu tela s uzlinami, ktoré majú funkciu filtra. Lymfa obmýva prakticky každú bunku tela a okrem funkcie odvádzania toxínov (vznikajú pri trávení alebo sa dostanú do tela stravou či dýchaním) zabezpečuje tiež prívod živín pre bunky. Za deň sa v organizme vytvoria 2 – 3 litre lymfy či miazgy.

Lymfatický systém začína v medzere medzi bunkou a tkanivom – v medzibunkovom priestore. Lymfa má bunkovú a miazgovú zložku. Bunky sú schopné likvidovať „nepriateľov“ – obsahujú fagocyty, ktoré požierajú votrelcov – toxíny. Stekajú ako rieka do lymfatických ciev, žíl, do krvi a tieto poničené (fagocytované) bunky sa potom vylučujú cez žilový systém črevo, stolicu, moč, pľúca.... Všetky lymfatické cievy prerušujú lymfatické uzliny, ktorých je v tele niekoľko desiatok. Sú to rôzne veľké útvary – filtre, ktoré nepriateľov zachytávajú. Prefiltrovaná čistá lymfa potom odteká lymfatickými cievami z uzlín. Uzliny sú zásadné pre čistiacu schopnosť tela, pretože vždy uzatvárajú určitú oblasť v tele – krk, hlavu, nohy. Delia sa na povrchové a hlboké. Pretkávajú celé tkanivo do hĺbky, napr. v bruchu sa nachádzajú uzliny okolo každého orgánu.

Regionálne uzliny sa nachádzajú:

 1. pod krkom (hlava krk)
 2. v podpazuší (horné končatiny, hrudná stena)
 3. v slabinách (nohy)
 4. v orgánoch – v miestach vstupu ciev a nervov

Do lymfatického systému patrí tiež okruh mandlí, ktoré zachytávajú nečistoty zo vzduchu a jedla. V prípade odoperovania mandlí sa telo oslabí, pretože funkciu filtra preberá iný orgán popri svojej pôvodnej funkcii. Neodstráni sa teda príčina problému – problém sa však presunie na iné miesto (platí to všeobecne aj pre iné operácie).

Veľmi zložitý lymfatický systém sa nachádza v hrubom čreve, kde milióny výbežkov na sliznici zbierajú živiny z rozloženej potravy a vracajú ich do organizmu. Na lymfatický systém je napojená aj prsná žľaza, ktorá je bohato zásobená lymfou, pretože z lymfy sa produkuje materské mlieko.

Lymfatický systém ovláda materský orgán slezina a zaťažujú ho toxíny z ložísk, ktoré v nej vznikajú. Slezina je z hľadiska detoxikácie veľmi dôležitý orgán, ktorý ovláda celý rad významných funkcií v organizme. Slezina je najaktívnejšia v neskorom lete.

Ak dôjde v niektorom mieste lymfatického systému k nahromadeniu toxínov (jedovatých látok), pohyb lymfy sa spomalí a začne dochádzať k opuchom. Pokiaľ v lymfatickom systéme vzniknú ložiská, toxíny ho poškodzujú a naviac sa často proti nemu obráti imunitný systém. Vznikajú tak zápaly, ktoré za spoluúčasti iných procesov môžu naštartovať vážne zdravotné problémy, napr. zhubné procesy lymfatických tkanív.

Zápaly lymfy môžu vznikať pri rôznych toxických záťažiach. V lymfatickom systéme sa môžu hromadiť akékoľvek látky, pretože k jeho funkcii patrí odvádzať ich z tela von. Každý chronicky chorý človek má chorobné ložisko v lymfatickom systéme (zápaly stredného ucha, angíny a pod.) V týchto prípadoch lymfa nemôže lymfa s nahromadenými toxínmi prejsť uzlinou, ktorá už samotná rozosieva do okolia toxíny. Odtiaľ sa ďalej tieto jedy rozširujú do celého tela. Potom napríklad upchaté lymfatické uzliny okolo čreva sú príčinou bolestí a porúch v bedrovej časti chrbtice.

Špecifickým problémom blokády lymfy je miesto na prednej a zadnej stane krku, kde sa nachádza hlboký lymfatický systém hlavy. Pri kumulácii toxínov v týchto miestach (napríklad použitie väčšieho množstva kovu pri oprave zubov) dochádza k zápalom mnohých nervov. Problémy sa potom prejavia: točením hlavy, stratou rovnováhy, zlou orientáciou v priestore alebo bolesťoui krčnej chrbtice. Mechanické poškodenie lymfatických ciest znamená opäť hromadenie toxických látok, opuchy, zápaly, zhoršené dýchanie a únavu.

K toxickej záťaži, ktorá sa nachádza v lymfatických cievach najčastejšie patria plesne, chemikálie, produkty očkovania, rádioaktívne látky a ťažké kovy. K jednej z najhorších záťaží patria chrípkové vírusy, z ktorých niektoré sú prispôsobené na prežítie v uzlinách v zmysle porekadla „pod lampou je najväčšia tma“. Zahltenie lymfatických ciev týmito toxickými látkami znamená začiatok problému. Preto je dôležité vyčistiť v organizme aj nervový a lymfatický systém.

Lymfu poškodzuje

 • stres a napätie
 • nadmerný príjem ovocia, cukru a mliečnych výrobkov
 • nadmiera živočíšnej a pečenej stravy
 • zlý stav obličiek
 • dlhodobé pôsobenie strachu a stresu!
 • nedoliečená (nevyležaná chrípka)

 

Lymfu posilňuje

 • joga s obrátenými polohami
 • pohyb, poskoky na trampolíne
 • starostlivosť o črevo
 • zeleninové a ovocné šťavy (červená repa a mrkva)
 • čaje na čistenie krvi (žihľava, praslička, lipa, šalvia, púpava, dubová kôra)
 • reflexné masáže
 • manuálne lymfatické masáže

www.drahokamsrdce.ic.cz, I. Batůšková