Podľa starogréckej mytológie, keď manželka boha podsvetia Hádesa, bohyňa a spoluvládkyňa Persefoné zistila, že do nymfy Minthé sa zamiloval jej manžel, žiarlila a premenila nymfu Minthu na bylinu. Hádes už nemohol nymfe vrátiť jej pôvodnú podobu, ale spôsobil, aby bylina krásne voňala.

Mentha pulegium
Mentha pulegium

Rod Mentha L. (mäta, máta), ako tvrdia niektorí autori, je pomenovaný podľa starovekej nymfy a patrí medzi najvýznamnejšie rody z čeľade Lamiaceae. Iní autori tvrdia, že rodové meno je odvodené z latinského slova mente – myslenie, pretože sa verilo, že mäta stimuluje činnosť mozgu. Napríklad Plínius odporúčal učencom nosiť veniec z mäty na dosiahnutie sústredenia.

Jednotlivé druhy už niekoľko tisícročí sú súčasťou tradičnej medicíny. Spomína sa už v staroegyptskom Ebersovom papyruse pre utišujúce účinky na žalúdok. Z tých istých dôvodov ju používali i čínski lekári, ktorí ju navyše používali aj pri liečbe nachladnutia a horúčky. Japonci pre jej osviežujúcu vôňu nosili so sebou guľky z jej listov. Starí Gréci a Rimania ju podávali po jedení na zlepšenie trávenia. Vešali ju do izieb chorých, pretože verili, že mäta uzdravuje. Rozhadzovali ju po podlahách chrámov, pridávali ju do kúpeľov, potierali si s ňou časti tela, dávali ju do lôžkovín, vojaci ju používali na zvýšenie odvahy (vo verejných domoch). Za posvätnú bylinu ju považovali aj Židia. Mätu používal aj Šalamún ako jednu z bylín k vysväteniu rituálnej kropeničky. Slúžila aj ako platidlo dane. Pre Arabov bola vzorom pri mozaikových výzdobách mešít. Nosili pri sebe lístok mäty, pretože verili, že ich ochráni pred chorobami, ktoré prenáša hmyz. Verili, že zvyšuje ich mužnosť. Doteraz je v arabskom svete obľúbené pitie mätového čaju.

Do Európy mnohé z kultivarov doviezli v 9. storočí mnísi. Často ju pestovali v kláštorných záhradách. Už vtedy bolo známych okolo 600 druhov mäty. Verilo sa, že nosenie mäty v peňaženke alebo vrecku zabezpečí nositeľovi úspech a blahobyt. Zavesená v dome mala zabezpečiť bezpečnosť jeho obyvateľov. V kostoloch ju pri procesiách sypali pod nohy. V Anglicku ju prezývali aj ako „kostolná alebo biskupská bylina“. V Európe ju v stredoveku odporúčali na liečbu tráviaceho ústrojenstva, „rozpúšťania vetrov“, znižovania mlieka matiek, zastavenie menštruácie, liečbu dny, dokonca aj pri pohryzení besným psom. V 14. storočí sa používala na bieleniu zubov a pridávala sa do francúzskych nápojoch lásky. Do roku 1696 bola mäta pieporná a mäta klasnatá považované za jeden druh. V tomto roku ich od seba odlíšil anglicky prírodovedec John Ray (1627 – 1705). Jeho práce mali zásadný význam pre taxonómiu rastlín. V roku 1753 vykonal klasifikáciu mäty Linné. Dnes sa v literatúre uvádza okolo 3000 názvov pre jednotlivé druhy mäty. Je to v dôsledku toho, že rod Mentha L. je genotypovo variabilný, fenotypovo plasticky a jednotlivé druhy sa medzi sebou bežne krížia. V súčasnosti literatúra uvádza že rod Mentha tvorí 18 druhov a asi 11 hybridov a je rozdelený do štyroch sekcií:

  • sekcia Pulegium (Mill.) Lam. and DC (zahŕňa druhy grandiflora, M. pulegium, M. requienii),
  • sekcia Tubulosae (Briq.) Tucker (zahŕňa druhy dimenica, M. repens),            
  • sekcia Eriodontes In DC (zahŕňa druhy M. Cervino L., M. australis R, Br., M. gatetefossei Maire, M. laxiflora Benth. M. satureiodes R. Br.)
  • a sekcia Mentha (zahŕňa druhy arvensis, M. aquatica, M. spicata, M. longifolia, M. suaveolens, M. dahurica, M. japonica, M. canadensis). Z prvých piatich druhov vzniklo 11 prirodzene vyskytujúcich sa hybridov.                                                                                                                                                                                                                  

 Od byliny k syntetickému mentolu

Druh Mentha arvensis L. var. piperascens MALINV. ex HOLMES je domáci druh v Japonsku a používa sa na izoláciu prírodného mentolu. V Číne sa na výrobu mentolu pestuje Mentha arvensis L. glabrata. Európsky liekopis aj tento druh považuje za synonymum M. arvensis var. piperascens HOLMES.

Mentha arvensis L. var. piperascens, Malinv. ex Holmes - mäta roľná (máta rolní) má rôzne synonymá...

Ing. V. Štalmach