Niektoré chronické ochorenia bývajú často spojené s prítomnosťou parazitov v organizme. Cesta nákazy parazitmi môže byť niekedy veľmi jednoduchá: spolužitie alebo práca so zvieratami, časté cestovanie – najmä leteckou dopravou, nedostatočná hygiena, kontaminovaná voda, či jedlo, kúpanie v jazerách a vodných tokoch alebo už len taká konzumácia lesnej jahody, ktorá bola kontaminovaná napr. močom líšky. V spojení s oslabeným imunitným systémom môžu byť následky infikovania parazitmi veľmi vážne. Medzi parazity, ktoré sú medicínsky závažné patria: prvoky (protozoá) a helminty (červy). Množstvá rôznych druhov parazitujúcich červov, či prvokov, možno počítať v tisícoch. Medzi najznámejšie parazitujúce prvoky patria améby, trichomonády, plazmódia, leishmanie, kokcídie... Spomedzi červov možno menovať: motolice, pásomniceoblé červy. Niektoré parazity sa nachádzajú len v určitých geografických oblastiach, alebo pre prežitie vyžadujú špeciálne podmienky. Mnohé sú však rozšírené po celom svete, s prevahou tropických a subtropických oblastí. Na Slovensku sú z prvokových nákaz najčastejšie: toxoplazmóza, lamblióza, trichomonóza. Z helmintóz sú najbežnejšie: askarióza, enterobióza, toxokaróza, trichurióza. Nákazy ako amebóza, či malária, bývajú často prinesené z tropických a subtropických krajín.

Vzhľadom na narastajúcu rezistenciu parazitov voči konvenčne používaným liečivám, sa výskum antiparazitárnych látok orientuje aj na prírodné liečivá, ktoré by mohli byť účinné voči týmto nákazám. Pri niektorých liečivých rastlinách boli popísané účinky či už proti protozoám, alebo červom. O efektívnom použití prírodných látok proti parazitárnym nákazám svedčí aj nedávno udelená Nobelova cena za medicínu Číňanke Tu Youyou, za objav artemisinínu, seskviterpénového laktónu z paliny ročnej (Artemisia annua), liečiva účinného proti malárii. V čase, keď Tu Youyou začala hľadať liečivo proti malárii, bolo vo svete testovaných ďalších 240 000 látok, ale bez úspechu. Čínsky tím našiel zmienku v tradičnej čínskej medicíne o paline, ktorá sa približne 400 rokov p. n. l. používala v liečbe malárie. Tak sa začala úspešná cesta za novým objavom. Zistilo sa, že palina ročná inhibovala rast prvokov rodu Plasmodium. Následne bol izolovaný artemisinín, aktívna látka, ktorá preukázala vysokú účinnosť proti malárii. V súčasnosti sa v terapii malárie využívajú syntetické deriváty artemisinínu, ktoré významne znížili úmrtnosť na maláriu a zachraňujú milióny životov po celom svete.

Artemisia sp. (palina)

Palina ročná/pelyněk roční (Artemisia annua L., Asteraceae) je aromatická rastlina s bledozelenými až žltozelenými listami, 2- až 3-krát perovito strihanými s hrebeňovito pílkovitými vrcholčekmi...

PharmDr. S. Bittner Fialová, PhD.