Schizandra čínska (Schisandra chinensis) je veľmi pekná dekoratívna rastlina, vhodná do každej záhradky. Plody sú tehlovo-červené pripomínajúce červené ríbezle. Schizandra sa ťahá podobne ako fazuľa, takže potrebuje oporu. Môžeme ju využiť aj na živý plot. Plody obsahujú veľké množstvo saponínov, ich chuť nám pripomína mydlo, nie sú príliš chutné. Robia však v našom tele to, čo saponáty s riadom v našej kuchyni. Listy a mladé výhonky však veľmi príjemne voňajú.

Patrí medzi tzv. rastlinné adaptogény, ktoré adaptujú organizmus proti nepriaznivým vplyvom súčasnosti - stres, strava, spôsob života, nadváha a pod.

Pomáha prehlbovať dýchanie, takže je veľmi vhodná pre astmatikov. Používame ju pri karenčných syndrómoch, t. j., keď stres eliminujeme sladkosťou, cigaretou alebo alkoholom. Vtedy užijeme schizandru a stres po niekoľkých minútach pominie. Potom je vhodné ľahnúť si aspoň na 10 minút. Táto rastlina je tiež vhodná pri zvýšenej teplote (treba však brať do úvahy, že teplota značí, že náš imunitný systém funguje. Ak máme tri dni teplotu 38,5 °C - vytvoria sa imunitné bunky na 1/2 roka. ) Používame ju aj na zníženie hmotnosti. To znamená, že pokiaľ máme na niečo chuť mimo pravidelného jedla, užívanie rastliny ju dokáže eliminovať, a ak v tom čase užijeme ešte 1 lyžičku lucerny (alfalfa) vo forme prášku, “oklameme” žalúdok a v konečnom dôsledku dôjde k úbytku váhy. V neposlednom rade zvyšuje aj imunitu.

Používame celú rastlinu - jednoročné výhonky, listy, plody, koreň. Keď plody vysušíme, užívame ich ako hrozienka alebo rozomleté na prášok. Takto môžeme mať schizandru napríklad v aute a použiť vždy, keď cítime únavu - vzpruží nás. Pokiaľ ju zmiešame s medom, dávame pozor, aby v nej nebolo veľa vody, pretože začne kysnúť. Nadzemné časti požívame na čaj alebo macerát, koreň lúhujeme v alkohole a používame ako kvapky.

Pestovanie je mierne náročné. V prvých dvoch rokoch si rastlina vyžaduje zatienenie, keď dosiahne výšku 1/2 metra,  treba ju vyviazať.

Z. Homolová, S. Jurčák