Liečivé rastliny, ktoré sú použité vo výrobkoch firmy Agrokarpaty, s. r. o., Plavnica, sa pestujú v ekologicky nezaťaženom prostredí, v kultúrnych agroekologických podmienkách na poliach v Plavnici, Plavči a okolí. To isté platí aj o divorastúcich rastlinách a lesných plodov, zberaných na lukách a v lesoch pod Tatrami, na Pieninách a v Zamagurí. Všetky výrobky sú bez umelých chutí, farieb a aróm. Preto ich ľudský organizmus dobre prijíma a pozitívne na nich reaguje. Pri spracovávaní zloženia čajových zmesí sa podieľajú poprední odborníci z oblasti fytoterapie, farmakognózie a produkcie liečivých rastlín z univerzít v Košiciach, Nitre, Bratislave, Brne a Užhorode.    Spoločnosť Agrokarpaty, s. r .o. Plavnica, ako najväčší slovenský pestovateľ liečivých rastlín, pripravila pre vás viaczložkové bylinné čaje Pieniny a Tatry.

Účinky bylinného čaju Tatry.

Tatry – bylinný čaj zložený z bioproduktov zberaných z lesov a lúk našej prírody. Bylinná čajová zmes obsahuje vňať dúšky materinej (Serpylli herba), ktorá obsahuje v silici hlavne tymol, karvakrol, linalol, ďalej sú prítomné deriváty kyseliny škoricovej, ako kyselina rozmarínová a kyselina kávová. Komplex účinných látok pôsobí antioxidačne, protizápalovo a pozitívne vplýva na trávenie, pri prechladnutí. Druhou rastlinou je slez maurský, z ktorého sa využíva kvet slezu (Malvae flos), obsahujúci slizy, antokyaníny a karotenoidy. Komplex účinných látok utlmuje kašeľ, používa sa pri zápaloch mandlí a priedušiek, pričom sliz pôsobí protektívne na podráždené sliznice. Mäta pieporná a z nej získavaná vňať (Menthae piperitae herba) obsahuje silicu s dominantnou zložkou mentol, ďalej sú vo vňati obsiahnuté flavonoidy a triterpény. Obsahové látky mäty piepornej pôsobia pri problematickom trávení, ochoreniach žlčníka, pri hnačkách, ale i ochoreniach horných dýchacích ciest, zápale priedušiek, bolestiach hlavy a nervozite. Štvrtou rastlinou, z ktorej je bylinný čaj vyrobený je rumanček kamilkový a z neho zberaný kvet (Matricariae flos), ktorý obsahuje silicu s podielom bisabololu, chamazulénu, seskviterpénov a i., ďalej flavonoidy, kumaríny, polysacharidy a ďalšie účinné obsahové látky, ktoré pôsobia pri zápaloch ústnej dutiny, pri chorobách horných dýchacích ciest a žalúdočno-črevných ťažkostiach.

Všetky liečivé rastliny používané pri výrobe bylinnej čajovinovej zmesi Tatry sú dopestované v ekologickom systéme hospodárenia a spĺňajú najprísnejšie kvalitatívne požiadavky na surovinu, majú certifikáty Naturalis SK-BIO-002, SK-BIO-002 Poľnohospodárstvo SK.

Čaj sa pije teplý a pripravuje sa bezprostredne pred použitím veľmi jednoduchým spôsobom. Záparové vrecúško sa zaleje 0,2 litrami vriacej vody a nechá sa vylúhovať 10 až 15 minút.                                                                      

 Na osvieženie, povzbudenie a na zdravie, priatelia dobrých a kvalitných slovenských čajov!

 doc. Ing. Miroslav Habán, PhD.