Leto prináša množstvo slnečných dní, chutí a vôní. Záhradkári zbierajú dlho očakávanú úrodu, na ktorú sa mnohokrát ulakomia ako prví práve naši domáci miláčikovia. Čo im hrozí pri konzumácii typicky letných plodín ako je čučoriedka a jablko?

Brusnica čučoriedková, Vaccinium myrtillus, Ericaceae

Čučoriedky sú dôležitou plodinou pochádzajúcou zo Severnej Ameriky. Dospelý ker dosahuje do výšky 1,5 - 2 metre. Kvitne v polovici mája, plody dozrievajú od začiatku júla do konca septembra v závislosti od odrody. Listy obsahujú tiesloviny, flavonoidy, glukokíniny, silice, sliz a živicu. V plodoch sú zastúpené triesloviny, tuky, pektín, antokyány, kyselina jablčná, kyselina citrónová a kyselina benzoová. Patrí medzi najbohatší zdroj prírodných antokyánov. Polyfenolové komponenty dávajú čučoriedke modrú/čiernu farbu a vysoký obsah antioxidantov, ktorý (vrátane vitamínu C) pomáha v našom tele budovať ochranný štít pred voľnými radikálmi, vírusmi a baktériami. Americká asociácia rastlinných producentov klasifikuje čučoriedku ako rastlinu prvej triedy, ktorú je bezpečné konzumovať. Čučoriedky sú teda skvelou prevenciou pred mnohými chorobami, liekom a silným podporným prostriedkom pri rekonvalescencii, chránia sliznice a stimulujú ich regeneráciu. Tieto malé tmavé plody sú tým pravým liekom pri všetkých respiračných ochoreniach, pomáhajú liečiť chrípku, angínu, bronchitídu, nádchu a iné infekčné a zápalové ochorenia slizníc. Ďalším úžasným pôsobením je schopnosť zlepšovať a udržiavať zrak, čo preukázali aj odborné vedecké výskumy. Ich častá konzumácia je účinnou prevenciou šeroslepoty. Uplatnenie nachádza aj odvar z listov, a to v diabetológii, pri liečbe cukrovky, pretože glukokiníny znižujú hladinu cukru v krvi. Ďalej sú známe protizápalové a hypolipidemické účinky. Už po mnoho generácií sa využívali ako liečebný prostriedok pri črevných ťažkostiach, kde pôsobia antibakteriálne hlavne proti stafylokokom. Plody rastliny sa osvedčili proti hnačke. Pri čučoriedkach neboli indikované žiadne kontraindikácie, či dokonca mutagénna aktivita. Obvyklý denný príjem antokyánov pre ľudský organizmus je približne 200 mg. Celkový obsah antokyánov čučoriedky sa pohybuje všeobecne v rozmedzí od 300 - 700 mg/100 g čerstvého ovocia, hoci sa toto rozmedzie mení v závislosti od podmienok pestovania a stupňa zrelosti bobule. 100g čerstvého plodu čučoriedky obsahuje malé množstvo vitamínu C (3mg), kvercetínu (3mg) a katechínu (20mg).

Konzumácia čučoriedok je pre psy bezpečná

Čučoriedky sú dobré pre vaše psy, pretože rovnako ako iné druhy ovocia mu môžu poskytnúť prírodné živiny, ako sú vláknina, polyfenoly, vitamín C a vitamín K. Indikácie sú rovnaké ako u ľudí. Plody sú veľmi prínosné najmä pre starších psov, pretože pomáhajú zlepšiť ich duševnú silu. Čučoriedky sú tiež dobré pre pankreas vášho psa, pretože sú bohatým zdrojom kremíka. Napriek tomu, že toto ovocie je prospešné pre psov, nadmerná konzumácia pôsobí škodlivo. Príliš vysoké množstvo vlákniny ovplyvňuje tráviaci trakt, čo môže zapríčiniť riedku stolicu, dokonca až hnačku, či iné žalúdočné ťažkosti. Mimoriadne zvýšený obsah cukru môže spôsobiť zvýšenie telesnej hmotnosti a diabetes, no to len v prípade nedostatočnej pohybovej aktivity.

Jabloň domáca, Malus domestica, Rosaceae

Vedci zistili a potvrdili, že jablká, konkrétne šupka jablka, má silnú antioxidačnú aktivitu a môže výrazne inhibovať rast rakoviny pečene a hrubého čreva. Množstvo vitamínu C v 100 g jabĺk je približne 5,7 mg, preto je pre zdravie prospešné skonzumovat tri jablká denne.

Mgr. R. Eckerová, prof. RNDr. M. Toropila, CSc,. MVDr. D. Toropilová, PhD.

(Ukážka)