V predchádzajúcom čísle sme sa venovali všeobecnej charakteristike plodov a ich farmakologickému využitiu a podrobnejšiemu opisu niekoľkých lesných plodov. V nasledujúcich riadkoch sa zameriame na praktické liečebné využitie niektorých plodov, ktoré môžeme nazbierať na našich lúkach.

Plod ovsa - Avenae fructus

Ovos siaty (Avena sativa, čeľaď: Poaceae) sa vysieva na veľkých pestovateľských plochách. V našich domácnostiach sa bežne a s obľubou konzumujú ovsené vločky, teda ovsené zrná po zaparení, usušení, olúpaní, naparení a lisovaní.

Hlavnými obsahovými látkami plodu ovsa sú človekom stráviteľné polysacharidy, teda škrob a slizy a aj nestráviteľné polysacharidy tzv. vláknina; tiež bielkoviny, oleje, minerálne látky, vitamíny E, A a skupiny B, indolový alkaloid gramín.

Vďaka dobrému nutričnému obsahu sa zápar z vločiek pije pri stavoch vyčerpania, nervovej slabosti, nespavosti, pri nechuti do jedenia, a vďaka slizom sa užíva tiež pri kašli a bronchitíde. Za sedatívny, upokojujúci účinok je pravdepodobne zodpovedný gramín. Vďaka vláknine sa glukóza z trávenia škrobu uvoľňuje postupne a pomalšie, teda výsledným efektom je pocit plnosti čriev, pocit sýtosti a nižšia hladina glukózy v krvi po dlhší čas, a tým je to vhodná potravina pre diabetikov, no nenahradzuje príjem inzulínu či perorálnych antidiabetických liekov. Vďaka nenasýteným mastným kyselinám a bielkovinám pôsobí pridaný zápar z ovsených vločiek do kúpeľa liečivo pri atopickom ekzéme, omrzlinách, akné. V kúpeli je vhodné zotrvať aspoň 15 minút a po ňom sa netreba sprchovať ani nepoužívať žiadnu kozmetiku. Kúpeľ je vhodné absolvovať 2- až 3-krát do týždňa.

Dávkovanie: Zápar z ovsených vločiek sa pripravuje z 2 - 3 čajových lyžičiek na šálku a môže sa piť 3-krát denne.

Interakcie: nie sú známe.

Kontraindikácie: Vnútorné i vonkajšie užitie prípravkov s obsahom plodov ovsa je kontraindikované u ľudí so známou precitlivelosťou na drogu.

Tehotenstvo a dojčenie: Nie sú známe údaje o používaní v tomto období. Nepredpokladá sa však žiadne poškodenie plodu.


Plod pestreca - Silybi mariani fructus

Pestrec mariánsky (Silybum marianum, čeľaď: Asteraceae) je v súčasnosti na Slovensku veľmi rozšírená rastlina v pestovaní, ako aj vo vedeckom výskume. Pri zbere je potrebná zvýšená pozornosť z dôvodu možnej zámeny za vzhľadovo podobné ostatné bodliaky z čeľade Asteraceae.

Hlavnými obsahovými látkami plodu pestreca sú flavanolignány, flavonoidy, mastné kyseliny, fytosteroly.

Vďaka tejto zmesi obsahových látok sa droga často užíva nielen ako doplnková terapia cirhózy pečene, ale aj na zlepšenie symptómov tráviacich ťažkostí ako pocit plnosti, nadúvanie

Dávkovanie: 3 - 5 g na 100 ml vriacej vody 3-krát denne pred jedením počas 2 mesiacov, dlhšie len po konzultácii s lekárom či lekárnikom. U detí mladších ako 18 rokov sa užívanie neodporúča, pretože neexistujú dostačujúce informácie o bezpečnosti a účinnosti.

Interakcie: Nie sú známe.

Kontraindikácie: Neodporúča sa osobám so známou precitlivenosťou na drogu alebo na iné rastliny čeľade Asteraceae.

Tehotenstvo a dojčenie: Používanie sa neodporúča pre nedostatok informácií.


Plod bazy - Sambuci fructus

...

Mgr. I. Miláčková, PhD.