Puškvorec obyčajný (Acorus calamus L.), Araceae (áronovité) - Puškvorec je trváca bylina, má stlačenú žliabkatú stonku, ktorá dorastá do výšky 90 – 160 cm. Listy má čiarkovité (podobne ako kosatec), žltozelené nevýrazné kvety sú usporiadané do valcovitých, zelenožltých šikmo odstávajúcich klasovitých šúľkov dlhých 5 – 9 cm. Kvitne v júni a júli. Plody sú predĺžené červené suché bobule, ktoré u nás nedozrievajú. Zberá sa podzemok, hrubý, plazivý, v priemere 30 mm široký, rozkonárený, dvojradovo listnatý, zbavený korienkov, olúpaný alebo neolúpaný (podľa použitia). Z usušeného sa pripravuje prášok, tinktúra a extrakt.

Pochádza zo subtropickej Ázie a juhovýchodnej Indie. Rastie na trvalo zaplavených pôdnych substrátoch, pozdĺž vodných tokov a stojatých vôd takmer po celej Európe. V podmienkach Slovenska sa rozširuje vegetatívnym spôsobom.

Obsahové látky puškvorca: Podzemok obsahuje priemerne 2 – 6 % (až 9 %) silice zloženej zo seskviterpénov a fenylpropanov; skladba obsahu značne kolíše. Hlavnú zložku niekedy tvorí azarón, ktorý je až toxický (v európskom puškvorci sa takmer nevyskytuje) a derivát eugenolu až 80 %. Ďalšie obsahové látky sú horčiny (o. i. akoron), triesloviny, sliz a drobnozrnný škrob.

Liečivé vlastnosti puškvorca a použitie: tradične sa používa ako žalúdočná čajovina, pije sa ako aromatický horčinový prostriedok na povzbudenie chuti do jedenia, pri ťažkosti s tráviacim systémom, tlmí bolesti a kŕče, znižuje hladinu cukru v krvi a má mierne upokojujúci účinok. Kúpeľ z vareného nelúpaného podzemku pôsobí povzbudzujúco a je vhodný pri rekonvalescencii a vyčerpaní. Pre povzbudzujúci účinok je vhodný na prípravu kúpeľa počas dňa, nie večer. Puškvorcový podzemok je aj súčasťou extraktu používaného na výrobu bylinných likérov.

Dávkovanie: 1 čajová lyžička puškvorca (2 g) sa zaleje 1/4 l vriacej vody, nechá sa 10 – 15 minút vylúhovať a potom sa scedí. Pije sa 2 - 3-krát denne. Odporúčaná denná dávka sa nesmie presiahnuť.

Zvonka sa droga v čerstvom stave používa na prekrvenie pokožky ako prostriedok dráždiaci kožu. Odvar z 30 g drogy na 500 ml vody sa pridáva do kúpeľa.

Vedľajšie účinky a interakcie: Puškvorec obyčajný môže pri nevhodnej kombinácii vyvolať dezorientáciu, halucinácie, nauzeu, dávenie. Interakcie sú s prípravkami ovplyvňujúcimi mentálne funkcie (psychofarmaká, antidepresíva a pod.) Nie je vhodný pre tehotné ženy, psychicky chorých. Napriek priaznivým účinkom nie je vhodný na dlhodobé používanie.

Výskum: Najnovšie výsledky výskumu ruských vedcov publikované v časopise International Immunopharmacology naznačujú, že z podzemka puškvorca získané polysacharidy rozpustné vo vode predstavujú sľubné imunomodulačné činidlo, ktoré aktivuje makrofágy, stimuluje a zvyšuje Th1 imunitnú odpoveď. Uvažuje sa preto o možnom použití týchto špeciálnych polysacharidov na liečbu infekčných a nádorových ochorení.

Redakcia