Mgr. R. Eckerová, prof. RNDr. M. Toropila, CSc., MVDr. D. Toropilová, Bc. M. Najšlová

(Univerzita veterinárskeho lekárska a farmácie v Košiciach, Ústav biológie, zoológie a radiobiológie)

 Hovorí sa, že bolesť zubov je tá najhoršia bolesť. Tak ako ľudia, aj zvieratá trpia ochoreniami ústnej dutiny. Prejavom je typický zápach z úst, či dokonca viditeľné patologické zmeny, ktoré môžu neraz vyvrcholiť problémom prijímania potravy u zvierat. Najlepším spôsobom liečby je prevencia, ktorá je mnohokrátt menej nákladná ako samotná terapia.

 Zubný plak predstavuje tenkú vrstvu glykoproteínov, ktorá je zložená zo slín a gingiválnej tekutiny. Tá adheruje na povrch zuba v priebehu niekoľkých minút po mechanickom čistení. Uľahčuje tak prichytenie prvých druhov baktérií zahajujúcich tvorbu biofilmu. Medzi prvé mikroorganizmy patria fakultatívne gram-pozitívne Actinomyces spp.Streptococcus spp. Postupom času dochádza k prevahe gram-negatívnych mikroorganizmov. Zubný plak je spôsobený prechodom akéhoľvek krmiva cez ústnu dutinu. V zubnom plaku sú baktérie pred dezinficienciami a antibiotikami chránené metabolicky aj fyzicky. Do vzniknutého zubného plaku sa ukladajú minerálne látky zo slín a vytváta sa zubný kameň. Faktory ovplyvňujúce vznik zubného kameňa sú strata oxidu uhličitého zo slín, zvýšené pH produkciou močoviny baktériami zubného plaku a fosfatáza uvoľnená deskvamovanými bunkami. Zubný kameň sám o sebe nie je patologický agens. Kvasením zvyškov potravy v ústnej dutine vznikajú baktérie, ktoré spôsobujú zubný kaz. Tieto baktérie produkujú kyseliny, ktoré odvápňujú zubnú sklovinu a postupujú do hĺbšich vrstiev zubu, ktoré napádajú v dôsledku ich oslabenia. Pokiaľ sa zubný kameň neodstráni nejakým spôsobom, môže dôjsť k paradentóze. Zapálené ďasno opuchne, čím sa prehĺbi kapsa zubov, v ktorej pod vplyvom baktérii dochádza k rozloženiu spojivového tkaniva. Stomatitída je zápal ústnej dutiny. Postihuje ako sliznicu, tak aj jazyk a pery. Hlavnými príznakmi býva zápach z ústnej dutiny, bolestivosť, zvýšená salivácia, petéchie, či dokonca aj erózie ústnej dutiny. Jej príčinou môže byť ochorenie zubov, rôzne infekcie ústnej dutiny spôsobené požitím chemikálií, alebo konzumáciou horúcej potravy. S týmto ochorením súvisí aj gingivitída, zápal ďasien a glossitis, zápal jazyka.

Príroda poskytuje mnoho rastlín, z ktorých sa vyrábajú rôzne extrakty, tinktúry, či sušené sypané zmesi, vhodné aj na liečbu ochorení ústnej dutiny. Hnedá morská riasa z Arktického oceánu - Ascophyllum nodosum – (čeľaď Fucaceae) je vhodná na liečbu ochorení ústnej dutiny. Medzi jej obsahové látky patria najmä polysacharidy ako astofylan, ktorý má imunostimulačné a protizápalové vlastnosti a ďalšie fukoidany, ktoré majú potenciálne antikoagulačné a antitrombotické vlastnosti. Ďalej sú to minerálne látky - vápnik, horčík, fosfor, železo, draslík sodík, jód, vitamíny skupiny B, vitamín C, vitamín A, aminokyseliny, polynenasýtené mastné kyseliny (PUFA) typu omega-3; agar, pektíny, karagenan. Hlavným účinkom riasy je redukcia počtu prichytených baktérií v ústnej dutine, teda aj na zuboch a mení chemické zloženie slín. Týmto procesom potláča nepríjemný zápach z úst, redukuje množstvo zubného plaku, ale aj zubného kameňa. Pôsobí systematicky. Cez zažívací trakt sa dostáva do krvného riečiska a z neho potom do slín, kde rovnomerne pôsobí na ďasná a na všetky zuby. Ovplyvňuje schopnosť zachytenia baktérií, ktoré sa podieľajú na vzniku zubného povlaku a zmäkčuje už vytvorený zubný kameň.

Okrem ochrany ústnej dutiny má aj iné využitie. Vďaka organicky viazanému jódu je vhodná pre kone trpiace hypofunkciou štítnej žľazy, pozitívne vplýva na správny vývoj centrálnej nervovej sústavy plodu gravidných samíc. Pôsobí aj imunostimulačne,pozitívne vplýva na hladiny cholesterolu a krvného tlaku. Vyznačuje sa tiež množstvom ďalších účinkov. Uľahčuje trávenie vďaka vysokému podielu vlákniny. Podporuje vylučovanie toxínov z organizmu. Podporuje pigmentáciu kože a srsti, ovciam zvyšuje kvalitu a kvantitu vlny. Hospodárskym zvieratám predlžuje laktačnú periódu, zvyšuje produkciu mlieka, hydine redukuje kokcidiózu.

Morská riasa sa najčastejšie v podobe prášku primiešava do krmiva. Môže sa použiťpre všetky zvieratá vrátane tých, ktoré trpia hyperfunkciou štítnej žlazy. Zlepšenie stavu nastáva v rozmedzí 3- 8 týždňov.

 Dávkovanie, kombinovanie s inými výživovými doplnkami, resp. liekmi, ako aj samotnú liečbu nielen ochorenia ústnej dutiny daného zvieraťa odporúčame konzultovať s veterinárnym lekárom.