Breza previsnutá - Betula pendula

Betula pendula Roth. (breza previsnutá/ bříza bělokorá) patrí do čeľade Betulaceae. Breza je strom dorastajúci do výšky až 25 m s konármi, ktoré nasadajú v ostrom uhle a sú typicky previsnuté. Mladá kôra je žlto až červeno hnedá, neskôr šedo-biela, býva popraskaná a odlupuje sa. Čepeľ listov je na báze široko klinovitá, kosoštvorcovitá, dlho končistá s pílkovitým okrajom. Samčie kvety sú 3 – 7 cm dlhé visiace jahňady, samičie sú vzpriamené, dlhé 1 – 2 cm. Kvitnú od apríla do mája. Plodom sú nažky. Domovom brezy je mierne pásmo Európy a Ázie. Drogu Betulae folium, ktorú tvoria usušené listy, môžeme nájsť v súčasne platnom Európskom liekopise 8. vydanie. Zvyknú sa zbierať v máji a v júni. Okrem listov brezy previsnutej možno zbierať aj listy brezy plstnatej (Betula pubescens). V minulosti sa brezové listy odporúčali ako prostriedok proti tvorbe obličkových kameňov, pečeňových ťažkostiach, ale aj pri zápale ďasien, či škvrnách na pokožke. Okrem listov sa používala aj kôra, púčiky a živica. Brezové listy obsahujú najmä flavonoidy v podobe flavonolových glykozidov (1 – 3,5 %), najmä hyperozidové a kvercetínové glykozidy ako sú kvercetín-3-O-glukuronid, kvercetín-3-O-ramnozid), ale aj kempferolové glykozidy a myricetín. Z ďalších látok sú prítomné fenolové kyseliny, triterpénové estery, kyselina askorbová, deriváty kyseliny salicylovej, silica, minerálne látky. Brezové listy sa tradične používajú vďaka diuretickému účinku prítomných flavonoidov v adjuvantnej terapii bakteriálnych a zápalových ochorení močových ciest, reumatických ťažkostí, alebo ako tzv. preplachovacia liečba pri piesku v moči.
Dávkovanie: na prípravu záparu sa používajú 2 – 3 g drogy (2 – 3 čajové lyžičky) na
150 – 200 ml vriacej vody, doba lúhovania je 15 min, užíva sa 3- až 4-krát denne medzi jedlom.
Nežiaduce účinky: v zriedkavých prípadoch sa môžu vyskytnúť tráviace ťažkosti (nevoľnosť, vracanie, hnačka) a alergie (vyrážky, svrbenie, urtikária, alergická rinitída). V prípade výskytu nežiaducich účinkov je potrebná konzultácia s lekárom.
Interakcie: nie sú známe.
Kontraindikácie: neodporúča sa podávanie prípravkov u detí do 12 rokov, precitlivenosť na peľ z brezy alebo niektoré obsahové látky drogy. Užívanie brezových listov sa neodporúča ani pri niektorých srdcových alebo obličkových ochoreniach.
Tehotenstvo a dojčenie: užívanie v tomto období sa neodporúča.

 

...

PharmDr. S. Fialová, PhD.