Kokainovník  obyčajný - Erythroxylon coca LAMK., Erythroxylaceae / kokainovníkovité

Dnes si nevieme predstaviť chirurgické zákroky bez lokálnych anestetík. Na začiatku vývoja tejto skupiny liečiv stála rastlina s obsahom alkaloidu kokaínu. Chemici postupnou deštrukciou molekuly kokaínu zistili, ktorá jej časť spôsobuje anestetický účinok. To bol začiatok vývoja nových lokálnych anestetík s odlišnou chemickou štruktúrou a vlastnosťami.

Zdrojom kokaínu sú rastliny kokainovník obyčajný, Erythroxylon coca LAMK. a kokainovník novogranadský (kolumbijský) E. novogranatense (MORRIS) HIERON. Sú to vždy zelené kry s kožovitými, úzkymi listami. Rozdiel medzi obidvoma druhmi je v tvare listov. Zatiaľ čo kokainovník obyčajný má tvar listov vajcovitý, listy kokainovníka novogranadského sú končistejšie. Kôra je červenkastá. Kvety belavé, päťpočetné, vo zväzkoch v pazuchách listov. Plody sú kôstkovice.

Pôvodne pochádza z Južnej Ameriky. Rastie vo vlhkých pralesoch na východných svahoch bolívijských a peruánskych Ánd vo výške od 300 až do 2000 m. n. m. Pestuje sa len ako kultúrna rastlina v rôznych varietach, aj v juhovýchodnej Ázií, Afrike a Austrálií. Dnes sa objavujú aj nové variety (napríklad Boliviana Negra) odolné voči herbicídom, ktoré sa používajú na zamedzenie jeho pestovania.

Drogou sú listy (cocae folium). Obsahové látky tvoria ekgonínové alkaloidy, deriváty hygrínu a tropínu. Okrem nich obsahujú aj cynamoylkokaín a truxilíny. Hlavnou zložkou je kokaín.

Ing. V. Štalmach

(ukážka)


AdSense