Migréna nie je zďaleka ojedinelé neurologické ochorenie s celým radom doteraz nezodpovedaných otázok. Novšie štatistické údaje uvádzajú, že v Európe postihuje približne 8 % mužov a 18 % žien – je to viac ako dvojnásobok
V liečebnej praxi sa uplatňujú viaceré viac či menej efektívne postupy, často však zaťažené sprievodnými nežiaducimi účinkami aplikovaných farmák rôznej intenzity. Je preto pochopiteľné, že narastá potreba hľadať profylakticky účinné prostriedky rastlinného pôvodu, zložiek vitamínového či minerálneho charakteru.
Protimigrenózne účinky samotnej rimbaby obyčajnej (řimbaba obecná L., Tanacetum parthenium) v prevencii boli potvrdené v randomizovaných dvojito zaslepených a placebom kontrolovaných klinických prácach, aj keď v niektorých s nie celkom jednoznačne pozitívnym (príčinou mohla byť podľa autorov kolísavá koncetrácia či nestabilita obs. zložiek) výsledkom (pozri prehľadný článok v LR č. 4/2019). Kľúčová úloha sa pripisuje partenolidu, hladké svalstvo relaxujúcim, protizápalovým a uvoľňovanie sérotonínu blokujúcim účinkom. Veľmi dôležitú úlohu v prevencii migrény ako donor energie pre mitochondrie, dysfunkciu endotelu ciev upravujúci a protizápalovo účinný, má nepochybne koenzým Q10. Významný je aj vo vzťahu k patomechanizmu migrény v mnohých procesoch participujúci horčík (napr. glukózový metabolizmus, produkcia ATP, cievny tonus a pod.). Pyridoxín (vitamín B6) má podpornú funkciu pri vstrebávaní horčíka.
V nedávno publikovanej prospektívnej štúdii (Guilbot et al., 2017) profylakticky testovali účinnosť polykomponentového prípravku (Antemig) s obsahom 100 mg rimbaby, 100 mg koenzýmu Q10, 112,5 mg horčíka a 1,4 mg pyridoxínu. Počas 3 mesiacov podávali 1 tbl denne 62 osobám, ktorých v priebehu 1 mesiaca viac ako 2-krát postihol migrenózny záchvat. V súbore neboli zaradení tí, ktorí mali viac ako 15 záchvatov, nadmerne používali rôzne bolesť tlmiace lieky (ibalgin, triptany, ergatamínové alkaloidy). Výsledky už v 1. mesiaci ukázali významnú redukciu frekvencie migrenóznych bolestí hlavy. Podobne aj prejavy depresií (zo 62 % na 35 %) a úzkosti (z 52 % na 30 %). Kombinovaný prípravok preukazoval u respondentov dobrú toleranciu a prispel k zlepšenej kvalite každodenného života chorých. Zníženie intenzity bolestí hlavy síce nepozorovali, migrénu sprevádzajúce prejavy, ako vracanie a svetloplachosť, boli však o poznanie miernejšie. Použitá fixná kombinácia môže byť podľa autorov vhodná ako profylaktikum, resp. na zníženie počtu bolestí hlavy migrenózneho pôvodu. Žiadali by sa ďalšie randomizované a placebom kontrolované štúdie.
PharmDr. Ľ. Farkaš