Baobaby (Adansonia L.) sú dlhoveké, legendami opradené, posvätné opadavé stromy, označované aj ako „králi Afriky“. Meno baobab pochádza z arabského „bu hibab“, odkazujúce na mnoho semien v plode. Prírodovedec Alexander von Humboldt ich nazval „najstaršími živými pomníkmi našej planéty“. Vedecký názov rodu nesie meno po francúzskom botanikovi Adansonovi a tvorí ho 8 botanických druhov patriacich do čeľade slezovitých (Malvaceae)

Ich domovom sú savany subsaharskej Afriky, ostrov Madagaskar a severozápadná Austrália, teda oblasti, kde sa striedajú obdobia sucha a dažďov. Typické sú extrémne hrubým kmeňom a dorastajú do výšky až 30 m. Vláknitá podkôrová vrstva ich chráni pred ohňom; drevo je pórovitej štruktúry, schopné hromadiť enormné množstvá vody, spotreba ktorej sa v období sucha prejavuje nápadným zmenšením obvodu kmeňa; odtiaľ zrejme pochádza ľudové pomenovanie „chudnúce stromy“. Nevytvára letokruhy. Kvitne prvý raz až okolo 20. roku života. Bežne sa dožíva až 2000 rokov. Plody kyslastej chuti, tvarom pripomínajúce mango či kokosový orech, obsahujú množstvo semien (až 200) a dosahujú hmotnosť presahujúcu aj 1 kg. Každá časť stromu má široké využitie: v tradičnej medicíne, ako súčasť potravy, či pri výrobe tkanín, košíkov, rybárskych sietí, povrazov a domácich potrieb. Hrubá škrupina sa využíva ako palivo, jemne pomletá býva náplňou do fajok. Pražené semená slúžia ako náhrada kávy. Dutiny stromov sú často domovom plazov, netopierov, v posledných rokoch už aj obľúbenou turistickou atrakciou.

Chemické zloženie

Na vitamín C (viac ako 100 mg%) sú mimoriadne bohaté plody. Obsahom tak podstatne prevyšujú iné známe ovocné druhy – citrusy, kivi, acerolu, jahody, broskyne, čierne ríbezle atď. Jedlé listy sú významným zdrojom (2-krát viac ako v mlieku) veľmi dobre vstrebateľného vápnika. Dužina obsahuje veľa rozpustnej a nerozpustnej vlákniny (pektín) a bielkoviny. Najvyšší obsah bielkovín (takmer 50 %) obsahujú semená. V ďaších častiach rastliny sa nachádzajú vitamíny A, D2, E, F, skupina B (B1, B2, B3, B6), z minerálov predovšetkým draslík, železo, horčík, zinok, zo stopových prvkov mangán, meď, fosfor, selén. Z ostatných zložiek koenzým Q10, pyknogenol, kyselina alfalipoová, kyseliny omega3 a 6 a početné antioxidačne aktívne polyfenoly. Antioxidačnou kapacitou (ORAC) baobab dvojnásobne prevyšuje plody kustovnice čínskej – godži (Lycium chinense MILL.), akai (Euterpe oleracea Mart.), granátového jablka (Punica granatum L.), či čučoriedok (borůvka, Vaccinium myrtillus L.). 

Tradičná medicína

V tradičnej medicíne národov Afriky sa v širokej škále ochorení využívajú prakticky všetky časti na kontinente najrozšírenejšieho druhu baobabu prstovitého (Adansonia digitata L.). Plody v čerstvej alebo v práškovanej forme, listy a semená sa používajú v prevencii malárie, proti kiahňam, pri horúčke, astme, bolestiach zubov, pri zápaloch tráviaceho traktu. Semená sú obľúbeným ľudovým liekom pri srdcovej slabosti ako kardiotonikum a poruchách pečene. Esenciu z kvetov aplikujú lokálne pri zápaloch pohybového aparátu.


Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby