COVID-19 je ochorenie vyvolané vírusom SARS-CoV-2 vyznačujúce sa širokým spektrom príznakov. Väčšinou prebieha pod obrazom zápalu pľúc s horúčkou, suchým kašľom a dýchacími ťažkosťami. Infekcia postihuje súčasne aj srdcovocievny systém, trávenie, pečeň a obličky. Nezávisle od cesty vniku do organizmu viac či menej poškodzuje aj centrálny a periférny nervový systém, čo vyúsťuje do poškodení rôznej závažnosti. Najčastejšie prejavy sú závraty, bolesti hlavy, strata chuti a čuchu, poruchy zraku, depresívne stavy, bolesti svalov. Chorí sa po vyzdravení často sťažujú na chronickú únavu, dlhodobo pretrvávajúcu nespavosť, tinitus (šum v ušiach), erektilnú dysfunkciu.
Na prevenciu či zmiernenie pretrvávajúcich porúch by podľa odborníkov mohla byť efektívna včasná liečebná intervencia. Od vypuknutia pandémie COVID-19 vo svete prebiehajúci intenzívny výskum počíta aj s využtím protivírusového potenciálu liečivých rastlín, resp. z nich vyrábaných štandardizovaných prípravkov.
Ginko dvojlaločné - jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba, Ginkgoaceae), Darwinom ako živá fosília označovaný, až 40 m vysoký dvojdomý strom, je jediný druh prastarého rodu, ktorý existoval už pred viac ako 200 miliónmi rokov v časoch dinosaurov. V súčasnosti rastie hlavne v Japonsku a Číne, kde sa aj pestuje ako úžitková drevina (stolárstvo, zo semien sa lisuje olej), v okolí chrámov ako posvätný strom. U nás sa sporadicky vyskytuje v parkovej výsadbe.
V textoch čínskej tradičnej medicíny sa list od 16. storočia uvádza ako liek na srdcovo-cievne choroby (vysoký tlak, arytmia, angina pectoris), semená pri astme, kašli, poruchách močenia, gynekológii a sexuálnych problémoch (erektilná dysfunkcia a pod.).
Liečebne sa v súčasnosti využíva predovšetkým list (ginkgonis folium). Hlavnými obsahovými látkami sú polyfenoly (flavonoidy, katechíny, proantokyanidíny, fenolové kyseliny), terpény (ginkolidy, bilobalid), fytosteroly, karotenoidy a ďalšie). Minimálny obsah liekopisom stanovených flavónových glykozidov v usušenom liste je 0,5 %.
V Európe sa v liečebnej praxi od polovice 60. rokov 20. storočia používa registrovaný extrakt z listov ( EGb 761), štandardizovaný na obsah flavonoidov, ginkolidov a bilobalidu. Hlavné indikácie sú oslabené kognitívne (poznávacie) funkcie, spravidla s vyšším vekom spojené poruchy sluchu, pamäti, koncentrácie, tinitus (hučanie v ušiach), závraty ako dôsledok chronickej cirkulačnej nedostatočnosti. priaznivé účinky na bunkovej úrovni za chorobných, ale aj fyziologických podmienok sú zrejme výsledkom mnohorakých účinkov ginka. Pripisujú sa hlavne terpénovým laktónom ginkolidom A, B, C, J, M a bilobalidu, z flavonoidov predovšetkým kvercetínu.
Ginko má značný potenciál znižovať riziko infekcií dýchacích ciest koronavírusmi, ako aj vírusmi chrípky, čo sa potvrdilo počas epidémie COVID-19 publikovaných štúdiách vo všetkých fázach ochorenia (Ibrahim et al, 2021, Derosa et al, 2021, Chen et al, 2021). Redukuje adherenciu vírusov na bunkové membrány, prienik do buniek a ich následnú replikáciu, nadmernú tvorbu prozápalových zložiek, vyúsťujúcich do tzv. cytokínovej búrky s často fatálnymi náledkami. Obmedzovalo aj rozvrat črevnej flóry (dysbiózu), poruchy látkovej premeny (dysbalancia krvných tukov, vývoj tzv. inzulínovej rezistencie), riziko vzniku trombózy blokádou krvné doštičky aktivujúceho PAF-faktora. Optimalizuje činnosť imunitného systému (imunomodulačný efekt). Chráni pečeň a obličky. Je najčastejšie používaným fytofarmakom pri chorobách nervového systému vďaka antioxidačnšj aktivite, stimulácii funkcií mitochondrií, ochrane nervových buniek pre apoptózou a antiflogicickým vlastnostiam.
Odporúčané denné dávky 240 - 360 mg sú veľmi dobre tolerované a bezpečné, a to aj pri dlhodobom podávaní (Beck et al, 2016).
Pri adekvátnom dávkovaní závažnejšie prejavy intolerancie prakticky nevyvoláva. V zriedkavých prípadoch (do 3 %), najmä u predisponovaných jedincov, sa pozorovali tráviace poruchy len miernej intenzity, kožné alergie a bolesti hlavy.
Interakcie
Súčasné podávanie štandardizovaných prípravkov (Tebokan, Tanakan) s antitrombotikami môže teoreticky predĺžiť proces zrážania krvi. V kombinácii s nesteroidovými antiflogistikami (ibuprofén, diklofenak) používanými pri bolesti a zápaloch často môže dochádzať k zvýšenému dráždeniu sliznice žalúdka. Pozornosť sa odporúča venovať monitorovaniu glukózy v krvi u diabetikov a pri liečbe vredovej choroby tráviaceho traktu inhibítormi protónovej pumpy (omeprazol) - redukcia ich účinku
Kontraindikácie
Nie sú známe. Neodporúča sa však podávanie ginka v tehotenstve a pri dojčení.
Súhrn, záverečné poznámky, upozornenia
Mnohé prírodné látky majú už vedecky dokázané účinky proti viacerým druhom vírusov, vrátane SARS-CoV-2, zodpovedného za ochorenie COVID-19 s menej závažným, alebo aj ťažkým priebehom. Z rastlinných zložiek ukazujú najvyšší potenciál polyfenoly - flavonoidy, fenolové kyseliny, proantokyanidíny a katechíny. Ich charakteristickou črtou je široké spektrum biologických účinkov. Popri výraznej antimikrobiálnej aktivite znižujú infekciu veľmi často sprevádzajúce, viaceré systémy makroorganizmu paralelne poškodzujúce účinky. Významné je ich protizápalové a neuroprotektívne pôsobenie, antioxidačná, antitrombotická aktivita a podpora imunitného systému.
Ginko, jedna v celosvetovom meradle najviac komplexne skúmaných rastlín, sa z viacerých aspektov javí ako jednoznačný prínos vo všetkých fázach choroby COVID-19. Štandardizovaný extrakt EGb761 disponuje multifarmakologickými účinkami spočívajúcimi zrejme v synergizme obsahových látok. Podľa doteraz získaných poznatkov a klinických skúseností môže včasné - ešte v priebehu akútnej fázy choroby - podávanie v dostatočných dávkach a dlhodobo, významne redukovať symptómy ochorenia a po jeho prekonaní dokonca predísť závažným následkom.
Užívanie rôznych prípravkov z kategórie potravinových doplnkov sa odborníkmi neodporúča.
PharmDr. Ľ. Farkaš